Choď na obsah Choď na menu
 


Krásna minulosť

21. 6. 2008

 

        Niekoľko príbehov a zážitkov z mnohých, ktoré zažil jeden z výborných chovateľov- poštových holubov.

 
Obrázok

16.11.2008.Nový holubník, Zábužek st.

Obrázok

 

 

Holub na dlhé trate.

       V roku 1995 bol tašky závod Koblenz holuby prišli neskoršie a v dosť zlom stave. V naledujúcom preteku Ostende (čo je 1150 km) som musel vymeniť závodníkov. Nasadil som dvojročného holuba –trojročného holuba a trojročnú holubicu syna Jána, ktorý sa tešil že sa môže zúčastniť závodu , tak ďaleko holuba ešte nikdy nemal. Závod sa konal 4.7.1995.

      Prvý deň neprišla ani lupina ,od večera obloha od Bratislavy neveštila nič dobré, celú noc pršalo aj na druhý deň ráno . Nakoľko som mal mláďatá zatvorené niekoľko dní ráno som ich vypustil do dažďa .Bol som len v trenírkach a prešívanom kabáte, obuté som mal vietnamky . Asi po troch okruhoch preletu mláďat sa jeden s kŕdľa odpojil a sadol na voliéru išiel som pozrieť či nie je chorý ,aké bolo moje prekvapenie keď to bol holub z Ostende 92-S-11712 modro kapratý ,hneď som ho konštatoval -   06 11,43  hod. Nakoľko bolo treba prvé doletené holuby hlásiť utekal som kolegovi    Ing .Salancimu ktorý telefonický nahlásil prílet môjho holuba .Prvý deň na Slovensku boli 4 holuby a on bol prvý v našom oblastnom združení ,celkovo skončil 9 na Slovensku. Nakoľko 22.7.1995  bol ďalší strašný závod Brusel – rozhodol som sa že, holuba zopakujem . Druhý deň letu sme sa zišli v klubovni na otváranie hodín a nakoľko neboli žiadne holuby spravili sme kontrolný otlačok a rozutekali sme sa domov . Mňa viezol Ing .Osucký  s Ing. Salancim, na dvore sme meditovali o tomto závode a nadobudol som vieru, že som holuba asi prepálil, po dvadsiatich minútach letel smerom od Levíc holub a bolo to pre mňa  milé prekvapenie že holub pristál takým istým spôsobom ako zo závodu s Ostende na voliéru bol to on 11712 vyhral  prvú  cenu v klube Nitra a v oblasti skončil na 3 mieste. Takýchto pretekov mal holub viacero, s 15 nasadení do zahraničia sa 14x umiestnil. Na celoštátnej výstave v Senici obsadil 9 miesto v kategórií C - to je  dlhé trate. 

 Máchovske pári: ktoré vznikli z holuba od p.Ľudovíta Holeca, ktorý bol syn pári č.1, p.Víteslava Máchu - "Olympia"

Obrázok

pár č. 1 - Meulemans "Gaštan"  + Meulemans "Žltá"

 

 

Obrázok

pár č. 2  - Mácha, Mp + Janssen, Mp

 

 

Obrázok

pár č. 3  - Mácha, Mk + Meulemans "Gaštan"

 

 

Obrázok

pár č. 4  - Merx, Mp + Meulemans "Gaštan"

 

 

Obrázok

pár č. 5  - J. Bond, Čk + Mácha, Mk

 

 

Obrázok

pár č. 6  - Mácha, Mp + Janssen, Mk

  

 

        1. Vstúpil som do klubu chovateľov poštových holubov ako desať ročný chlapec. Vtedy kluby poštových holubov patrili pod patronát armády, ako ( športovci pod  Zväzarm). Mladý chovateľ musel priniesť písomný  súhlas od rodičov zo vstupom do klubu.  Otec v snahe pomôcť my v začiatkoch zohnal väčšie množstvo ohnice , ktorú sme dosúšali na povale a týmto nie moc kvalitným krmivom som kŕmili svojich prvých holubov. Klub postupom času mal dve autá , jedno pracovalo (zarábalo finančné prostriedky )v prospech druhého ktoré vozilo holuby na závody .

 
       2. Nie každý chovateľ mal konštatovacie hodiny, ja ako mladý chovateľ som chodil k chovateľovi v blízkom susedstve, ktorému keď som pribehol v druhom roku svojho chovateľstva počas závodu nemohol uveriť že už mám holuba – bolo to druhé miesto v klube. Z holubmi som trávil všetok voľný čas a  „ holuby ma mali radi“.

 
      3. Pri jednom s rýchlych závodov, keď holuby len tak padali do holubníka som v pretekárskom nadšení trochu nešetrne chytil jedného závodníka. V ďalších pretekoch prišiel ako prvý na holubník , ale keď ma zbadal vyletel z výletky za komín a nie a nie ísť do holubníka. Trvalo dlho kým zabudol na nepríjemný zážitok.

 
      4. Po ďalších z rýchlych závodov, keď ešte neboli mobilné telefóny sme sa zišli u jedného chovateľa, ktorý ešte mal konštatovacie hodiny pri holubníku a neďaleko holubníka sme sa rozprávali o priebehu tohto závodu, zrazu prišiel cyklista, brzdil – šmykom  buchol bicykel o zem a v závodnej eufórii sa vrhol k hodinám kde hodil závodný pliešok. Keď zodvihol hlavu a uvidel všetkých chovateľov bolo mu jasné že je už po závode.

 
      5. Hodiny na snímanie čipov – „ bohovská vec“. Prvé hodiny ktoré priniesol pán Holec všetci sme obdivovali, ako rýchlo pracujú a vytlačia potrebné doklady. Ale prišiel znovu rýchli závod  holubov len tak padali do holubníka a tieto hodiny stihli všetkých holubov zaevidovať. Pri otváraní hodín bol krik a nespokojnosť z nerovnosťou podmienok a tak výbor rozhodol, že musia byť v klube najmenej dvaja chovatelia, ktorý budú mať takéto hodiny. A tak pán Holec musel zháňať ďalšie hodiny. Dnes už je  v klube veľa  chovateľov ktorý majú tieto výborné hodiny.

 
      6. Liečenie – bez toho to dnes nejde  vakcinácia ovodyfterínom . Jeden z chovateľov začal používať miesto vytrhávania pierok a vtieranie vakcíny , ktorú často krv vyplavovala vakcináciu vpichom injekcie. Neveriaci sme krútili hlavami, ale dnes to už praktizujú viacerí chovatelia.

 

7.)         Vyučil som sa na STV Chrenová za automechanika. Mal som tam aj jedného kolegu ktorého som zasvätil do chovu poštových holubov. Mal odo mňa niekoľko mláďat s mojich najlepších pretekárov, keď holuby dovŕšili dva roky musel narukovať na vojenskú základnú službu. Nakoľko ja som mal modrú knižku dva páry najkvalitnejších holubov som si od neho zobral.

Po  priučení v roku 1972 som začal s nimi závodiť. Všetci štyria sa stratili a ja som nevedel že oni išli k priateľovi kde sa o ne starala jeho babka. Po príchode na dovolenku ma oboznámil s touto situáciou, nakoľko ja som mal holubou dosť som na tieto nereflektoval. Po príchode z vojny v roku 1973 začal pretekať aj on. Prvé tri závody sme leteli s Čiech a potom prišla slintačka a tak sme museli lietať v rámci Slovenska z Veľkých Kapušian. Jeden závod bol obzvlášť ťažký okolo obeda my chýbalo dosť závodnikov. V tom prišli ku mne dvaja priatelia išli sme do holubníka pozrieť čo prišlo a tam sedel nádherný modrý holub na ktorého som už zabudol bol to jeden s tých kolegových zaletencov. Všetkých troch nás napadlo myšlienka spraviť si s neho ne akú srandu . A tak som napísal lístok v azbuke že holub bol ošetrovaný v Lomovciach u Kyjeva a bol vypustený nakoniec listu som poprial choroši let a na záver som nakreslil kladivo a kosák. Holuba sme vypustili . Letel rovno domou do Koleňán. Na druhý deň prišiel do práce a  hneď my zvestoval že mal holuba chyteného v Rusku. Tešil sa koľko ten holub nalietal kilometrov a vrátil sa späť. Papierik si založil do chovateľskej písanky a ukazoval ho známym a rodine, bolo jeho veľkým sklamaním keď som mu povedal obsah listu a na záver nakreslil kosák i kladivo. Vtedy si vzdychol že písmo vypadalo na mňa, ale ten kosák a kladivo to ho dorazilo. V tej dobe sa robili takéto srandičky a priatelia sme zostali dodnes.

Plány do budúcna- syn má už nové holubníky s rožtovými podlahami, a náš plán je i mne vybudovať nové holubníky.

S pozdravom letu zdar J.Z. str.                                                               

Obrázok

 

V ľavo holubník Zábušek starší a v pravo Zábušek mladší .

 

 

 

  

 

Obrázok Holubník Ján Zábušek ml.

 

Obrázok

 

 

   

 

 

Ján Zábušek ml. a  nádejný odchov 2009.

 

 

 

  
 
 

 

 

 

Obrázok 04 0605 01001 75 mk - dvojnásobná víťazka - 1.a 2.miesto OZ Nitra na 600km. - Zábušak ml.

 

  

Obrázok

  

  

Obrázok 05 01004 746 mp - Klak

04 01001 74 mp - Zábušek ml. sestra oblastnej víťazky  


     

03 1001 0836 mp J.Bond + J.Bond - Zábušek ml.

07 01001 1646 mpš - Zábušek ml. - dcéra oblastnej vítazky.

Obrázok

 

   

 

95 ... 692 mk - Janssen - Meulemans - otec oblastnej víťazky

02 10 6982 mp - Janssen - Mácha - Zábušek ml.

 

 

 

 

 

Obrázok

01 10 0559 mp - Klak - Zábušek ml.

98 10 3264 mp - Meulemans - Janssen

 

 

 

 

Obrázok 04 01001 584 mp - Janssen - Meulemans - Zábušek ml.

05 01002 786 šek - Oteštéd - Zábušek ml.

 

 

 

Obrázok 02 .... 2214 čk -Janssen

99 10 1996 mp - Meulemans

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.