Choď na obsah Choď na menu
 


Zo života pošt. holubov

24. 9. 2008

Obrázok Poviedka -  Šampión a miláčik, modrák a jeho stará.

   Modrák svojej starej – zas som musel letieť 6 hodín, ponáhľal som sa kvôli tebe  inak by som prišiel až v stredu keď už je riadne žrádlo a nie diéta. To sa máš čím chváliť , šampión prišiel skôr , mal si vidieť ako sa predvádzala tá jeho miláčička . Miláčička už tu nie je a o chvíľu zoberú aj teba moja stará a ja som zase vdovec.

O týždeň – Šampión modrákovi, minule si tu chodil so zvesenými krídlami, aj teraz si mohol zostať doma. Veď hej, ale ti máš pri sebe svojho miláčika a ja som svoju starú nevidel, a ani som nedostal tie semienka.

V týždni – Šampión modrákovi, vždy keď nás vypusti chcem sa niekde skriť a počkať až vypustí holubice, ale keď zavolá a potom nám nasype som dnu medzi prvými. Modrák – hovoria tomu podmienený reflex, tomu sa neubrániš. Kým sme lietali pozbieral všetok trus, načo mu to asi je, za tie roky toho už musí mať strašne veľa nazbierané.

Nedeľa – Modrák svojej starej, letel som ani neviem ako dlho v daždi a proti vetru, akoto že šampión ešte nie je doma. K večeru doletel šampión a hovorí modrakovi, mám 5 letku dorastenú len do polovice, mal som to ťažké ty máš plné krídlo a ešte si minulí tížden oddychoval. Modrák to sú výhovorky, si veľký a ťažký proti vetru na mňa nemáš, ale i tak si dobrí, dobrá polovička ešte chýba keď bude aj zajtra také počasie budú straty, hovoria tomu prirodzená selekcia.

Štvrtok – Modrák počúvaj šampión, dnes ráno doletel kapráč a doniesol aj lístok dali mu ho tam, kde štyri dni prenocoval tam vraj holuby majú stále pri sebe svoje holubice, hovoria tomu prirodzená metóda a mi máme akú? Predsa vdovskú preto nám holubice len ukazujú. Možno nám kapráč o tom niečo ešte porozpráva, možno ale ak mu za neskorí dolet neodtrhnú krk, hádam nie asi mu to pre to veľmi zlé počasie odpustia straty sú veľké veď pršalo 4 dni vkuse.

A zase nedeľa – zas pršalo a bol protivietor viezli nás poriadny kus bližšie a pustili nás až pred obedom slnko pre mračná nebolo vidieť niektorí vlaňajší pištiaci boli z toho vikúleny, ti múdrejší leteli za starými skúsenými niektorý posadali na cudzie holubníky, niektorým odtrhli hlavy, niektorých jednoducho vyhnali a niektorých i nakŕmili a pustili a ti zaujímavejší putovali do voliér. Mnohých budú doma čakať zbytočne.

Ďalšie preteky – tie už boli za normálneho počasia ešte dva krát sa modrákovi podarilo predbehnúť šampióna, ktorý bol ESO holubníka i klubu. Počuj modrák dnes je poslednú júlová nedeľa sezóna starých holubov konči celkom som rád už ma nebudú prekladať. Raz ma prekladal ten čo má ruky ako lopaty, keď ma stisol prašťali mi kosti, ten čo ma chytá celkom vzadu ma prekladal viac krát, vždy som mal strach o svoju potenciu, ale jeden je tam veľmi nežný. Neviem prečo nás už potom nechytá ten čo doma ten to robí s citom.

Dnes bolo dosť horúco, ale teraz po preteku si ležíme tu vo vaničke vo vode, voňavá kúpeľová soľ to je paráda, vieš šampión vždy keď vyjdem s takéhoto kúpeľa nič ma nesvrbí a po uschnutí je moje perie hebké a voňavé.

Preteky mláďat – počúvaj šampión chúďatka naše mláďatá tohto roku sa počasie nevydarilo mnoho sa ich domov nevrátilo a tí ktorí prišli okrem prvého preteku, ktorí bol rýchli že medzi prvím holubom a posledným holubom v % ubehlo 20 minút. Z ostatných pretekov chodili neskoro a zúbožený. Máš pravdu modrák, druhý pretek už trval 3 hodiny a 52 minút a na 3 pretek už bolo o 2200 holubov nasadených menej ako na prví. Veru mnoho mláďat vietor rozfúkal na všetky svetové strany a mnohý výborný holuby blúdili viac dni kým dorazili na holubník.

Koniec sezóny – počúvaj šampión ja už mám vyhodiť len 3 letky keď skončia  preteky bude zimná zmes, hrášok a kukurica už len kde tu samí jačmeň, žiadne elektroliti a vitamíny v grítniku lacný grit, napájačka smrdiaca cesnakom a octom už aby bolo jaro.

Kde si bol šampión? Hovoria tomu Žilina..................

 

Zimní čas. - Počúvaj modrák prečo sme stále zavretý? Chránia nás pred dravcami a tiež i počasie je nestále raz prší, raz sneží a fúka blázniví vietor mohol bi nám poškodiť pierka. Ale keď sa pozriem von vidím lietať plno holubov, áno ale to sú mestský poľnáci, hovoria im rínoví, alebo fontánoví. A to prečo? Lebo vodu pijú z rín, alebo z fontán. Ale niektorí chovatelia púšťajú i poštových, áno ale len na obmedzenú dobu.

V novom roku. - To krmivo šampión zas chutí inak ešte, kukurička a hrášok sú horké, áno modrák počul som ako chovateľ hovorí že požíva program starostlivosti o holuby tak ako to robí Dr. na testovacej stanici. Takže nám na krmivo niečo sypú. Počkaj ešte nás bude pichať do krku. Počujte pištiaci ozval sa veterán tomu sa hovorí vakcinácia proti Paramyxoviróze, kto je u teba pištiak my už máme 3- roky a sme odskúšaný pretekári, ohradil sa modrák. Pri mne ste stále pištiaci hovorí veterán, vy ste ešte nežili a tak si to nemôžete pamätať predtým keď nás do krku nepichali chodili holuby z hlavami naopak. Ako to z hlavami na opak? No tak krútilo ich

Párenie. -  Len čo trošku ustúpili mrazy a na chvíľu zasvietilo slniečko objavili sa v bútnikoch misky a stebielka, holubičky boli pustené medzi holuby, tento krát nie len na chvíľu. V holubníku to len tak hučalo, holuby hrkútali holubičky sa ukláňali krátkymi prískokmi naznačovali že len tak malo poskočia a vôbec nechcú ujsť, alebo odletieť a tak nastalo párenie. Každý pár si chránil svoj bútnik a niektorým sa jeden bútnik málil a keď chovateľ nezasiahne obsadia si i dva.  Popárené holuby sa k sebe tisli a ohrievali misky asi o 10- dní sa objavili prvé vajíčka a za ďalších 18- dní prvé mláďatá. Také malé neoperené chumáčiky iba tie krky stále naťahovali k rodičovskému zobáku, odkiaľ prúdila tá dobrá holubia kašička od ktoré tak rýchlo rástli. V prírode je málo takých tvorov ktoré rastú tak rýchlo ako práve holúbätá, ledva ubehne mesiac a oni už robia kolečká okolo holubníka

 


            I.Zábredsky  Nitra.